A holtág bemutatása, rövid története.
Tiszakécske város és a település nevéről elnevezett holtág vízgyűjtője a Tisza folyó magyarországi középső szakaszának alsó részén, a folyó jobb partján helyezkedik el.
A holtág létrejöttéről, kialakulásáról pontos feljegyzések nincsenek. Elvitathatatlan tény viszont, hogy a Habsburg birodalom első nagyméretarányú magyarországi térképezése 1763- tól 1787-ig történt meg. Ezen az első és katonai célt szolgáló, az utakra, vizekre, mocsarakra és magaslatokra összpontosító 1:2880 méretarányú térképen a Tiszakécskei Holt-Tisza már mint lefűződött holtág lett ábrázolva és térképezve. A holtág végek és az anyameder között öt –hétzsáz méteren olyan mocsárrész található, amelyet földút és gyalogösvények kereszteznek. Ebből az a következtetés vonható le, hogy a Tisza által elhagyott mederrész az 1700-as évek
Előtt, a XV.-XVI. Században vált el a jelenlegi folyómedertől.
A Tisza árvízvédelmi töltésrendszerének megépülésével (1866-1895) előállt az a veszély, hogy az összegyűlő belvizeknek nem volt befogadója, hiszen éppen a homogén töltésrendszer akadályozta a lefolyást. Ezért a Tiszakécskei Holt-Tiszát – több holtághoz hasonlóan – a belvízvédekezés rendszerébe, felhasználva a belvizek tározására.
A másik fő hasznosítási mód a halgazdálkodás volt. Emiatt a keresztgátakkal több tóegységre bontották a holtágat.
Az 1970-es években a vízforgalom javítása és a lehalászás megkönnyítése érdekében a holtág tengelyében vezérárkot alakítottak ki. A feliszapolódás további előrehaladtával és a vízpótlás megoldatlansága miatt ez a tevékenység visszaszorult.
Jelenleg az I. holtág kivételével lehet horgászni.
A teljes holtág műszaki adatai:
Hossza: 6960 m
Területe: 101,9757 ha
Átlag szélessége: 147 m
Átlag vízmélysége: 0,7 m
Víztérfogat: 490 000 m3
A holtág teljes területe: 101 ha 9757 m2
A holtág vízszintjének szabályozására, a káros belvizek lecsapolására a Foktoroki csatorna és annak az árvízvédelmi töltés alatt megépített zsilipje szolgál. A csatorna 0 szelvényében egy provizórikus szivattyúállás is van, ahol rendkívüli esetekben a vízgyűjtő és a holtág vize is beemelhető a Tiszába. Az 1970-es években a vízügyi szolgálat átalakításokat végzett a holtághoz kapcsolódó belvízöblözetekben, így megnyílt annak a lehetősége is, hogy a holtág vizének egy része a Párhuzamos csatornába is bevezethető legyen.
A holtágat érintő első nagyszabású terv az 1960-as évek első felében készült el. A terv szerint a holtágon három kereszttöltést terveztek, a létrejött négy tórészt halasítóként kívánták hasznosítani. Lényeges megjegyzés, hogy az 1962-ben elkészített tervet a kivitelezés alatt módosították. Így valóságban nem a korabeli helyre épültek teleltetők, és a keresztgátak sem az eredeti tervezett helyen épültek meg.
A holtág által közbezárt viszonylag alacsonyabb tengerszint feletti területek belvízmentesítése – a halastókénti üzemeltetés miatt – romlott, egyes területek belvízmentesítése lehetetlenné vált. A kialakult rendezetlen helyzetet 1975-ben a 2352/1975 számú KÖTIVIZIG határozat és a Bács-Kiskun Megyei Bíróság döntése rendezte és kötelezte a halászati jog gyakorlóját a vízszintcsökkentésre.
A bírósági határozatot követő vízszintcsökkentés eredményeként a halászati hasznosítás 1976-ban megszűnt.
Az 1970-es évek végén megindult meliorációs munkák közvetetten érintették a holtágat is. A tiszai árvízvédelemi töltés és a holtág közötti területek végleges belvízmentesítéséhez (KIVITERV 1978. évi terve) dréncsőhálózat épült ki. A drénvizek befogadója a holtág. A drénvizeket a holtágba a csatorna végszelvényében megkezdett – de be nem fejezett üzemen kívüli – szivattyúegységnek kellett volna a holtágba emelni.
1981-től a megépült kísérleti szennyvíztisztító telep tisztított vizének befogadója a holtág. Az 1994-től nem vezetnek tisztított szennyvizet a holtágba.
1986-ban fejlesztési terv készült a holtág teljes átalakítására. Versenypályát és további üdülőterületeket terveztek a holtágra. Ebből a tervből a magas beruházási költségek miatt napjainkig új létesítmények nem épültek.
A holtág rehabilitációs irányelveknek megfelelő tervezés és a munkák első része (tiszai vízpótlás, az 1. holtág szakasz rehabilitációja) 1997-2001 között valósult meg.
Hírek
Adószámunk: 19975865-1-03 adód 1%-val kérünk támogasd egyesületünket.
Horgászirodánk: 6060 Tiszakécske, Szent Imre tér 13.
NYITVATARTÁS:
2024. Július 8 - december 31-ig
Hétfőtől-Péntekig: 9-12 óráig
Tel: 06-30/703-37-54
Változások történtek a horgászrendben! Kérjük, hogy a 2024-es területi engedélyeken feltüntetett szabályváltozásokat figyelmesen olvassák el és tartsák be!
Az év közbeni horgászrendben történő változtatások jogát fenntartjuk. A változtatások minden esetben olvashatók lesznek a hirdető tábláinkon.